Jak działa Monitoring sieciowy?
Monitoring sieciowy to w skrócie transmisja obraz i dźwięku za pomocą sieci komputerowej gdzie każde urządzenie posiada swój własny unikalny adres IP. Dzięki adresom IP urządzenia jak kamery, rejestratory, serwery sieciowe, routery są przez siebie wzajemnie identyfikowane co umożliwia im komunikację. Monitoring IP to obecnie coraz szybciej rozwijająca się dziedzina w profesjonalnych systemach zabezpieczeń.

Zalety monitoringu sieciowego

Monitoring z wykorzystaniem sieci Internetowej otwiera zupełnie nowe możliwości dotychczas nie dostępne dla tradycyjnej, konwekcjonalnej telewizji przemysłowej CCTV. Każda kamera IP jest całkowicie niezależnym urządzeniem co oznacza, że posiada interfejs sieciowy, swój własny panel konfiguracyjny, serwer web umożliwiający podgląd obrazu przez Internet. Dzięki temu mamy możliwość oglądania obrazu z dowolnej kamery przy pomocy dowolnego komputera podłączonego do sieci Internet przewodowo lub bezprzewodowo. Konfiguracja kamery IP odbywa się poprzez przeglądarkę internetową, zdalnie przez aplikację dedykowaną z wykorzystaniem interfejsu RJ45 lub komunikację bezprzewodową 802.11 b/g.

Kamery IP ponadto oferują wyższą jakość obrazu niż dotychczasowe kamery CCTV. Przetworniki megapikselowe oraz dobrej jakości optyka pozwalają uzyskać krystalicznie czysty obraz jakości FULL HD 1080p przy zachowaniu płynności obrazi sięgającej 30 kl/sek.


Rejestracja Nagrań w systemie Monitoring IP

Nagrywanie obrazu z kamery IP może zostać zachowane na dysku twojego domowego, firmowego komputera z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji jak np. NVR GeoVision zatem nie ma konieczności dodatkowego zakupu rejestratora ani dodatkowych kart DVR jak w przypadku monitoringu CCTV.

Nie mniej jednak należy pamiętać, że rejestratory sieciowe są przystosowane do całodobowej pracy, zapewniają stabilne działanie całego systemu a w dodatku oferują znacznie więcej opcji konfiguracji za pomocą których można dostosować pracę systemu do panujących warunków.

Nagrania zarówno w monitoringu CCTV jak i w Monitoringu sieciowym działają na zasadzie nadpisu tzn., że kiedy dysk już jest pełny najstarsze nagrania są zastępowane (nadpisywane) nowymi. Takie rozwiązanie nie wymaga ingerencji użytkownika w system.

Podstawowym czynnikiem wpływającym na czas zachowanych nagrań na dysku jest jakość nagrania oraz ilość klatek na sekundę. Na jakość nagrania wpływa z koleji rodzaj zastosowanej kompresji obrazu i dźwięku a więc kodek H.264 lub MPEG4 oraz rozdzielczość obrazu.

Monitoring CCTV nierzadko z uwagi na gorszą jakość przekazywanego obrazu generuje mniejszy objętościowo materiał. Przykładowo dla systemu GeoVision w oparciu o kartę DVR GV650-8 (dostępne w naszym sklepie) zainstalowaną na komputerze PC z dyskiem 500GB, czas przechowywania materiału wideo z 8 kamer 600 TVL w średniej wielkości sklepie odzieżowym przy rozdzielczości VGA 640x480 wynosi nawet do 2-3 miesięcy z wykorzystaniem kodeka H.264 przy włączonej opcji DETEKCJA RUCHU.

Z koleji dla typowych kamer IP przy zachowaniu optymalnej jakości a więc 1280x800 - 1 Mpix czas nagrań z wykorzystaniem dysku o pojemności 500GB wynosi około 1 miesiąca. Oczywiście nie sposób określić dokładnie czasu przechowywania nagrań ponieważ tak jak napisałem wyżej wpływa na to wiele czynników takich jak rodzaj kompresji, rozdzielczość obrazu, płynność obrazu, ilość zdarzeń, zmiana warunków oświetleniowych, zakłócenia transmisji sygnału oraz detekcja ruchu. No właśnie czym jest detekcja ruchu i jak działa?

Dzięki opcji detekcja ruchu, którą możemy spotkać zarówno w systemie monitoring IP jak i monitoringu CCTV znaczna ilość miejsca na dysku zostaje zaoszczędzona. Kamera nie nagrywa w trybie ciągłym a uruchamia nagrywanie tylko wtedy kiedy zachodzi jakiś ruch w strefie objętej nadzorem wizyjnym.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:
Kamery IP, Rejestratory IP, Obiektywy megapikselowe.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć