Rok 2009 przyniósł użytkownikom usług z zakresu monitoringu prawdziwy przełom. Stało się to za sprawą firmy Sony oraz jej nowego układu do obróbki obrazu, nazwanego effio (w Polsce kamery wyposażone w ten system zaczęły się pojawiać pod koniec 2010 r). Nie wszyscy jednak do dzisiaj wiedzą, czym właściwie są kamery sony effio. Nazwa ta stanowi skrót angielskiego sformułowania „Enhanced Features and Fine Image Processor”, a kryje się pod nią układ przeznaczony do obsługi wysokorozdzielczych kamer przemysłowych.

Początkowo rozwiązanie to było dostępne w dwóch rodzajach: effio oraz effio-e (ten ostatni miał stanowić, w zamierzeniu producenta, wersję ekonomiczną, pozbawioną kilku funkcji modelu effio, takich jak: WDR, 3D DNR, detekcja twarzy, spowolniona migawka). Zaproponowana innowacja polega na osiągnięciu niespotykanej dotychczas rozdzielczości: 700 linii w kolorze – rezultat ten potwierdziły badania laboratoryjne.

Układ został ponadto wyposażony w wiele innych użytecznych atrybutów. Chodzi tu przede
wszystkim o redukcję szumów - funkcję, która zmniejsza szumy sygnału w celu poprawy jakości obrazu z kamery. Szczególnie mocno redukuje szumy generowane z obszarów bardzo słabo oświetlonych. Effio-e wykorzystuje system redukcji 2D-NR, natomiast wersje effio-p i effio-s zaopatrzone są w redukcję 3D-NR, opierającą się na zmianach obrazu w czasie. Technologia wykorzystana do redukcji szumów uległa daleko idącemu udoskonaleniu w stosunku do modeli wcześniejszych, poprzez otrzymanie ostrości obrazu bez jakichkolwiek cech jego rozmywania. Kolejną funkcją układu jest znakomita reprodukcja kolorów przy różnych źródłach światła w szerokim zakresie temperatur barwowych: od 1800°K do 10500°K.

Ale najważniejsza i najbardziej rewolucyjna cecha układu effio to osiągana dzięki niemu
rozdzielczość. Uzyskanie tak wysokiego jej poziomu było możliwe dzięki połączeniu układu z
odpowiednim przetwornikiem. Produkty spod znaku effio działają we współpracy z trzema
rodzajami przetworników CDD: 960H, 760H oraz 510H, należy jednak uczciwie przyznać, że
jedynie zastosowanie kombinacji: effio DSP + przetwornik Sony EXView HAD CCD II 960H
zapewnia osiągnięcie rozdzielczości na poziomie najwyższym, tj. 700 TVL
.
Nie wszyscy producenci zdecydowali się jednak wprowadzić w obieg ten najbardziej optymalny zestaw; część z nich postawiła na kamery zaopatrzone w słabszy przetwornik CCD ICX639BK, który pozwala uzyskać maksymalnie rozdzielczość 600 TVL. Firmy te nie zawsze czują się w obowiązku informować klienta o wbudowaniu mniej wydajnego przetwornika. Używają nazwy „effio” wraz z zapewnieniem o najlepszej rozdzielczości, świadomie wprowadzając kupujących w błąd. Jeżeli więc podejmuje się decyzję o nabyciu kamery z układem effio, zawsze należy dokładnie sprawdzić, czy słowna deklaracja producenta znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Jak dużo dzisiaj zapłacimy za kamery sony effio? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie
będzie oczywiście jednoznaczna – na rynku dostępne są rozmaite wersje nowoczesnych kamer przemysłowych, różniące się zarówno parametrami, jak i wyglądem czy przeznaczeniem. Możemy się zatem zaopatrzyć w kamery kopułowe, kompaktowe, tubowe czy szybkoobrotowe. Jeśli poświęcimy parę chwil na przegląd branżowych stron internetowych, zauważymy, że istnieje zarówno szansa znalezienia produktów w cenie nieprzekraczającej 300 zł, jak i możliwość zakupu kamer wartych kilka tysięcy. Wszystko zależy więc od tego, jakie fundusze możemy na ten cel przeznaczyć oraz czego konkretnie oczekujemy od naszego nabytku. Jedno jest pewne – dzięki układowi effio monitoring video wkroczył w nową erę.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć