Domowy system alarmowy - bezprzewodowy
Właśnie wybudowałeś dom albo jesteś na finiszu jego remontu? Jeśli tak, niewątpliwie zastanawiasz się, w jaki sposób uchronić go przed późniejszym ryzykiem włamania. Na polskim rynku dostępne są obecnie różne warianty zabezpieczeń. Zainwestuj w najlepszy domowy system alarmowy. Najodpowiedniejszy dla Ciebie może okazać się bezprzewodowy system alarmowy. Jego instalacja odbywa się bez użycia kabli, co ma szczególne znaczenie dla właścicieli nowych, świeżo oddanych do użytku obiektów – wyklucza bowiem kucie ścian czy uszkadzanie listw. Alarm bezprzewodowy może się na pierwszy rzut oka wydawać nieco bardziej kosztowny niż ten tradycyjny, różnica jest tu jednak pozorna: co prawda, decydując się na wariant bezprzewodowy, zapłacimy nieco więcej za poszczególne urządzenia, ale zaoszczędzimy z kolei na robociźnie.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje alarmowych systemów bezprzewodowych: typ hybrydowy, który łączy w sobie elementy przewodowe i bezprzewodowe, oraz typ całkowicie bezprzewodowy. Opcja hybrydyczna sprawdza się przede wszystkim w sytuacjach rozbudowy systemów już działających oraz wszędzie tam, gdzie instalacja konwencjonalnego osprzętowienia kablowego byłaby trudna lub zgoła niemożliwa. Warto zaznaczyć, że nie każdy system nadaje się do roli systemu hybrydowego – w konkretnym przypadku należy zasięgnąć porady firmy rozprowadzającej produkt.

Specyfiką alarmu bezprzewodowego jest to, że wykorzystuje on komunikację radiową zamiast kablowej. Fakt ten nie ma jednak prawa wpływać negatywnie na jakość usługi –sprzęt zakupiony u sprawdzonego producenta powinien dorównywać standardowi rozwiązań tradycyjnych, a być może nawet je przewyższać. Istotnym kryterium wyboru systemu jest sposób komunikacji między poszczególnymi kanałami. Komunikacja może przebiegać jednostronnie (na płaszczyźnie: centrala-czujki) albo dwustronnie (centrala-czujki oraz czujki-centrala). Ten ostatni wariant jest określany przez ekspertów jako najbardziej pożądany ze względu na szybszą reakcję alarmu w sytuacji zewnętrznego zagrożenia. Wszystkie zakupione systemy można w miarę potrzeb ulepszać poprzez nabywanie różnorodnych dodatków: klawiatur, pilotów, czujek ruchu, czujek magnetycznych (kontaktronowych), czujek dymu i zalania wodą etc. Dodatkową zaletą nowoczesnych systemów alarmowych jest to, że mamy możliwość zdalnego kierowania nimi, np. poprzez telefon komórkowy czy nawet Internet.

Systemy bezprzewodowe opierają się na transmisji radiowej, która pracuje w częstotliwościach 433MHz oraz 868MHz (wartości te mogą się różnić w przypadku konkretnych dostawców, są to jednak różnice nieznaczne). Problem z takim rozwiązaniem polega na tym, że sygnał radiowy bywa zawodny. Urządzenia testuje się z reguły na otwartej przestrzeni, co może być uznane za delikatne przekłamanie. W warunkach przestrzeni zamkniętej (a w takiej będzie pracować większość urządzeń systemu) zasięg okaże się słabszy, bowiem zostanie przytłumiony podczas przenikania przez ściany, stropy itd. Działanie systemu bywa także utrudnione w środowisku pracy zawierającym elementy metalowe, tzn. w różnego rodzaju halach, garażach czy hangarach.

Minusy montażu alarmowego systemu bezprzewodowego
Minusem tego rozwiązania jest konieczność zasilania go przy pomocy baterii. Rzecz jasna, nie można jednoznacznie określić, jak duże będzie zużycie energii; wiele zależy tu od nas samych oraz od systemowych ustawień, na jakie się zdecydujemy. Warto też pamiętać, że im więcej dokupimy akcesoriów (np. pilotów czy klawiatur), tym więcej energii pochłonie nasz sprzęt. Wobec powyższego, przed zakupem systemu warto się przekonać, czy wbudowano funkcję autodiagnostyki, która automatycznie powinna nas informować o stanie baterii i konieczności ich wymiany.

Jak wybrać najlepszy domowy system alarmowy?
Należy brać pod uwagę jego funkcjonalność oraz możliwość dopasowania poszczególnych parametrów do potrzeb naszego domu czy mieszkania. Należy także pamiętać o tym, że systemy bezprzewodowe to systemy zamknięte, czyli takie, które działają poprawnie wyłącznie w oparciu o części oryginalne, zakupione u jednego producenta. Rzeczą niedopuszczalną byłaby próba uruchomienia alarmu opartego na osprzętowieniu niejednorodnym, stanowiącym zebraną naprędce kolekcję urządzeń kilku różnych firm.

Producenci systemów alarmowych dokładają w dzisiejszych czasach coraz większych starań, aby rynek usług stawał się wciąż bogatszy i bardziej elastyczny. Zanim więc wybierzesz swój alarm, poświęć kilka wieczorów na zaznajomienie się z aktualnymi trendami i rozwiązaniami technologicznymi. Na pewno nie pożałujesz. Alarm bezprzewodowy to opłacalna i odpowiedzialna inwestycja na długie lata.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć