Sam wiesz najlepiej, ile kosztuje utrzymanie własnego domu – wykończenie go, wyposażenie w użyteczne i estetyczne sprzęty, zapewnienie najbliższym poczucia komfortu i dostatku. Latami pracujesz na to, by wnętrze, w którym mieszkasz było oazą spokoju i dostatku. Dreszczem przejmują Cię znane z mediów i codziennego życia historie włamań i kradzieży, w wyniku których zwykli, uczciwi ludzie tracą niejednokrotnie dobytek dziesiątków lat ciężkiej pracy. Spotykając się z tego rodzaju doniesieniami telewizyjnymi czy radiowymi, zadajesz sobie zapewne często pytanie, co zrobić, aby zapobiec takiemu nieszczęściu we własnym życiu.

Jednym ze sposobów na uniknięcie włamania jest system alarmowy do domu – zintegrowana sieć zabezpieczeń, którą wymyślono po to, żeby ostrzegała właścicieli domów i mieszkań przed próbą wtargnięcia osób nieupoważnionych na teren posesji. Oczywiście, alarm to zaledwie jeden z kilku rekomendowanych środków ochronnych. Prawidłowo zabezpieczony obiekt powinien być w pierwszej kolejności wyposażony w solidny zamek i drzwi, szczelne okna oraz ogrodzenie – wszystko to używane zgodnie z zaleceniami producentów oraz z zasadami zdrowego rozsądku. W momencie, gdy owe elementarne wymogi bezpieczeństwa zostaną już przez nas spełnione, warto zatroszczyć się o środki dodatkowe – a więc zwłaszcza o sprawny sprzęt alarmujący.

Co możesz zyskać montując alarm domowy?
Przede wszystkim poczucie większej kontroli nad sytuacją. Dzięki zamontowaniu alarmu masz dużą szansę na to, że potencjalny złodziej zaniecha włamania i ucieknie z obawy przed policją, a Ty sam zdążysz błyskawicznie pojawić się w miejscu zdarzenia, by nadzorować przebieg wypadków. Będzie to też sygnał ostrzegawczy dla twoich sąsiadów, który powinien ich skłonić do wzmożonej czujności i troski o własne gospodarstwa domowe.

Nowoczesne alarmy do domu spełniają oprócz funkcji podstawowych – informacyjnej i prewencyjnej – także szereg innych zadań. Centrale alarmowe wykorzystuje się już powszechnie do automatycznego sterowania urządzeniami elektrycznymi, zapewniając m. in. odpowiedni poziom oświetlenia czy ogrzewania na terenie obiektu. Obsługa alarmu staje się natomiast coraz łatwiejsza dzięki temu, że można go regulować w sposób zdalny, a więc poprzez telefon bądź Internet. Np. Córką wychodząca z domu zapomniała uzbroić alarm i dzwoni do Ojca aby zrobił to zdalnie przez telefon komórkowy.

Uproszczona została również procedura montażu sprzętu alarmującego – obecnie niemal każdy użytkownik będzie w stanie zrobić to samodzielnie, posługując się jedynie wskazówkami zawartymi w instrukcji. Wszystko po to, żeby zminimalizować koszty ponoszone przez właściciela, a jednocześnie zapewnić konkretnemu budynkowi optymalną ochronę. Przeciętnemu użytkownikowi systemów alarmowych (zwłaszcza tych bezprzewodowych, a więc najwygodniejszych) chodzi głównie o ochronę posiadłości prywatnej albo niewielkiej powierzchni biurowej. W tym celu warto się zaopatrzyć w jeden z dostępnych na rynku zestawów alarmowych.

Z czego składa się zestaw alarmu do domu


W jego skład wchodzi najczęściej centralka alarmowa, kontaktrony, czujniki i sygnalizatory. Centralka alarmowa przechwytuje wszelkie informacje, jakie docierają do niej od czujek, modyfikuje je i interweniuje zgodnie z programem zapisanym przez właściciela. Każda centralka zawiera klawiaturę numeryczną, powinna też mieć możliwość podłączenia do telefonu stacjonarnego bądź – co obecnie bardziej pożądane – pracującego w sieci GSM. Bezpośrednio związane z centralką są urządzenia odpowiedzialne za nadzór nad systemem – manipulatory, używane do wydawania centrali poleceń. Obecnie najpopularniejsze są manipulatory typu LED oraz LCD – te ostatnie zdążyły już zresztą zyskać sobie miano bardziej przyjaznych dla użytkownika.

Kolejny element systemu alarmowego to różnego rodzaju czujki, których zadanie polega na wychwytywaniu podejrzanych sygnałów z otoczenia. Wyróżniamy zatem czujki magnetyczne - tzw. kontaktrony, czujki tłuczenia szkła, bariery mikrofalowe i magnetyczne oraz detektory ruchu. Na podstawie wieloletnich doświadczeń użytkowników można zaryzykować stwierdzenie, że w celu ochrony domów jednorodzinnych wystarczy zainstalować czujki tłuczenia szkła (informują np. o wybiciu szyby), pasywne czujki podczerwieni (rejestrują każde wejście lub wyjście człowieka bądź zwierzęcia), czujki magnetyczne (chronią okna i drzwi) oraz dualne (korzystają z dwóch technik detekcji ruchu, dzięki czemu znajdują zastosowanie w miejscach niedostępnych dla czujek pasywnych).

Przyzwoitej jakości zestawy alarmu do domu są dostępne na rynku w cenie nieprzekraczającej tysiąca złotych. To naprawdę niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę szkody, jakie może wyrządzić brak odpowiedniego zabezpieczenia lokalu. System alarmowy do domu zapewni spokojne bytowanie nam i naszym bliskim. W sprawie wyceny systemu alarmowego zapraszamy do kontaktu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć