Sprawdź co kupujesz >>

Lubię to!

Telewizja przemysłowa CCTV

 
Artykuł Telewizja przemysłowa
 
Aby zrozumieć jak działają poszczególne elementy systemu monitoringu przemysłowego, należy przede wszystkim wyjaśnić pierwotne pojęcie telewizji przemysłowej zwanej w skrócie CCTV (od ang. Closed-circuit television, co oznacza w tłumaczeniu dosłownym – telewizja o zamkniętym obwodzie). W ogólnym znaczeniu działanie takiego systemu polega na wzajemnej współpracy urządzeń do odbioru, przetwarzania, przekazywania oraz archiwizacji i wyświetlania obrazu, jak również dźwięku w obiektach nadzorowanych.
 
Monitoring przemysłowy swoją stabilną pozycję w systemach zabezpieczeń zawdzięcza szerokiemu rozwojowi elektroniki oraz informatyki. To właśnie dzięki ogromnemu postępowi w dziedzinie Informatyki monitoring stał się w obecnych czasach jednym z najpewniejszych systemów zapewniających nadzór i bezpieczeństwo w szkołach, biurach, szpitalach, sklepach, firmach, czy po prostu w zwykłych gospodarstwach domowych. 
 
Pierwsze systemy CCTV powstawały już w latach osiemdziesiątych i od tego czasu znacznie ewoluowały, przede wszystkim pod względem jakości generowanego obrazu, ale także zasięgu przesyłu i możliwości rejestracji znacznie dłuższych materiałów. Telewizjia przemysłowa oraz zaangażowanie służb ochrony spowodowały, że w wielu krajach znacznie spadł poziom przestępczości na ulicach, stadionach sportowych i wszędzie tam, gdzie rejestruje się jakiekolwiek działania niezgodne z prawem. Statystyki są najlepszym dowodem na skuteczność systemu. Rejestratory cyfrowe typu DVR (Digital Video Recorder) to obecnie najpopularniejsze urządzenia wykorzystywane w monitoringu przemysłowym. Systemy tworzone w oparciu o tego typu technologię wyróżnia szeroki wachlarz zastosowań oraz wysoka jakość generowanego obrazu. Oczywiście rozwiązania oparte na rejestratorach DVR niosą ze sobą mnóstwo zalet, jednak jak w przypadku każdego systemu istnieją pewne ograniczenia.
 
Każda kamera wchodząca w skład architektury całego systemu musi posiadać swoje  osobne medium transmisyjne tj. przewód czy kanał bezprzewodowy, co wpływa na wzrost kosztów inwestycji. Kolejną wadą rejestratorów DVR jest ściśle określona liczba kanałów video. W przypadku rozbudowy systemu niesie to za sobą konieczność zakupu kolejnego urządzenia. Jeżeli instalacja telewizji przemysłowej nie wielkiej ilości kamer ma zostać wykonana  w małym sklepie warto rozważyć zastosowanie bezprzewodowego systemu przesyłu sygnału, co znacznie skróci czas budowy, nie mniej jednak bardziej obciąży budżet właściciela. 
 
Jak działa i z czego składa się telewizja przemysłowa?
 
Kompletny system monitoringu przemysłowego to taki, w skład którego wchodzą:
 
 
 
Działanie telewizji przemysłowej jest proste i stabilne. Sygnał video z kamery za pośrednictwem medium transmisyjnego przekazywany jest do urządzenia rejestrującego obraz (komputer, rejestrator), a następnie odpowiednio analizowany i nagrywany na dysku twardym. W zależności od zaawansowania oprogramowania rejestrującego, Rejestrator DVR oprócz swoich podstawowych funkcji może równocześnie pełnić przykładowo rolę serwera Web. Dzięki temu obraz z kamer jest dostępny przez Internet czy choćby zdalnego sterowania poszczególnymi kamerami (dostępne tylko w kamerach obrotowych). 
 
Kamery CCTV jako elementy składowe kompletnego systemu telewizji przemysłowej pełnią najistotniejszą rolę w monitoringu. Odpowiedzialne są za rejestrację obrazu, następnie przekazanie go w postaci elektronicznej do serca systemu, w którym zostaje on odpowiednio przetworzony, zanalizowany i zarchiwizowany na dysku twardym. Od strony inwestycyjnej kamery przemysłowe w przypadku analogowego systemu CCTV pochłaniają około 1/3 całościowych kosztów budowy systemu, nierzadko nawet 2/3. W zależności od zaawansowania projektu, im kamera będzie w swojej klasie lepsza, tym jest w stanie zarejestrować większą ilość detali, co w efekcie umożliwi dokładniejszą analizę obrazu przez system lub pracownika przeglądającego nagrania.
 
Kamery przemysłowe zbudowane są z trzech podstawowych elementów:
 
  • Przetworniki CCTV ( rodzaje CCD, CMOS, DSP) 
  • Obiektywy CCTV
  • Układy elektroniczne 

To właśnie Przetworniki CCTV wpływają w największym stopniu na jakość obrazu z kamer. Zastosowane Obiektywy CCTV również mają kluczowy wpływ na takie parametry jak jasność obrazu czy kąt widzenia. 

O jednych i drugich przeczytasz w naszych dalszych artykułach.

Autor: Monitoring-system.pl
copyright, symbol: © 

 

Kamery do monitoringu - telewizja przemysłowa

W obecnych czasach monitoring stanowi nieodłączny element naszego życia. Dzięki niemu można kontrolować obiekty użyteczności publicznej i instytucje prywatne. Coraz częściej stosowany jest także do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w domach i mieszkaniach. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów proponujemy różnorodne kamery do monitoringu. Telewizja przemysłowa, czyli system przekazywania obrazu w zamkniętej przestrzeni pozwala na nadzór określonych pomieszczeń. Jest stosowana w obiektach usługowo-handlowych, ale też w prywatnych przedsiębiorstwach i firmach. Telewizja przemysłowa to środek przeznaczony do obserwacji, rejestrowania i sygnalizowania zdarzeń, świadczących o niebezpieczeństwie i zagrożeniu. Znajdziecie tu Państwo kamery do minitoringu takie jak CVI Full HD, Turbo HD HQ-VISION, rejestratory HD-CVI, rejestratory Turbo HD HQ-VISION, kamery CCTV i wiele innych. Wysoko wyspecjalizowane urządzenia zwiększą bezpieczeństwo Państwa otoczenia i chronionej przestrzeni. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Wygodę i duży wybór metod płatności zapewnia Transferuj.pl

X
ELEKTRONICZNE SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ
Kamery, Telewizja Przemysłowa CCTV IP, Alarmy, Domofony, Sieci komputerowe, Anteny WIFI, Kontrola dostępu, Rejestracja czasu pracy
Sklep, Dystrybucja
Instalacje, Usługi
W naszym sklepie mogą Państwo zakupić nowy, oryginalny sprzęt z pełną gwarancją producenta. Zestawy do monitoringu, zestawy alarmowe, zestawy bezprzewodowe, urządzenia sieciowe IP.
Oferujemy również montaż kamer monitoringu, instalacje alarmowe, montaż domofonów, systemy bezprzewodowe, instalacje kontroli dostępu oraz rejestracji czasu pracy, instalacje nisko-prądowe. Nasze usługi objęte są pełną gwarancją. Sprawdź nasze realizacje i referencje.